Elhunyt Ferenc pápa – gyászol a világ, új korszak előtt a katolikus egyház

Vatikánváros – 2025. április 21-én, húsvéthétfő reggelén, a világ megrendülten fogadta a hírt: Ferenc pápa, a katolikus egyház 266. egyházfője elhunyt, 88 éves korában. A hír nem csupán vallási körökben, hanem globálisan is komoly visszhangot váltott ki – világi vezetők, vallási irányzatok képviselői és egyszerű emberek milliói gyászolják azt az embert, aki megváltoztatta a pápaság képét.
Az utolsó napok csendje
Ferenc pápa – polgári nevén Jorge Mario Bergoglio – februárban tüdőgyulladás miatt került kórházba. Bár az állapotát időszakosan stabilizálták, az utolsó hetekben egyértelművé vált: szervezete nem bírja tovább a küzdelmet.
Az orvosok szerint szívelégtelenség és légzőszervi komplikációk okozták a halálát, amely április 21-én, a reggeli zsolozsma után, csendben következett be a Casa Santa Marta épületében.
A Vatikán hivatalosan 9:45-kor jelentette be a halálhírt. Az Apostoli Kamara vezetője, Kevin Farrell bíboros szerint a pápa "szentségekkel megerősítve, méltósággal és békében távozott".
Egy pápa, aki szembement a tradícióval
Ferenc pápa 2013-ban lépett a katolikus egyház élére, XVI. Benedek történelmi lemondását követően. Ő volt az első dél-amerikai pápa, az első jezsuita, és az első, aki Szent Ferenc után vette fel a Ferenc nevet – egyértelmű jelzésként arra, hogy a szegénység, az egyszerűség és a környezetvédelem pápája kíván lenni.
Pápasága alatt szembe mert menni a konzervatív irányvonalakkal, és olyan témákban is megszólalt, amelyeket korábban tabuként kezelt az egyház:
– a klímaváltozás,
– a migráció,
– a melegek befogadása,
– a nők szerepe az egyházban.
Ferenc pápa nem volt hibátlan. Kritikusai gyakran támadták "túl liberális" álláspontjai miatt, mások viszont isteni ajándékként tekintettek rá – egy emberként, aki képes volt a spiritualitást újra emberközeli módon megélni és közvetíteni.
Nemzetközi visszhang – Egy világ gyásza
A halálhírt követően a világ vezetői sorra fejezték ki részvétüket:
– Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke szerint Ferenc pápa "a remény és irgalom embere volt, aki nem falakat, hanem hidakat épített."
– Károly király és Kamilla királyné mély fájdalommal búcsúztak "egy igaz baráttól".
– A Dalai Láma "spirituális testvérként" emlékezett rá, aki "a békét és együttérzést hirdette, mindenki számára".
Szinte minden nagyvárosban megemlékezések kezdődtek – Buenos Airesben háromnapos nemzeti gyászt hirdettek, Rómában pedig több tízezres tömeg gyűlt össze a Szent Péter téren, hogy gyertyákkal, rózsafüzérekkel és imádsággal búcsúzzanak tőle.
Mi következik most? – Sede Vacante és konklávé
Ferenc pápa halálával megkezdődött a Sede Vacante időszaka – az időszak, amíg az egyházfői szék üres. A következő hetekben a világ bíborosai Rómába utaznak, hogy zárt ajtók mögött, egy konklávé során megválasszák a 267. pápát.
A választás nemcsak egyházi jelentőségű: a világ figyeli, hogy az új egyházfő vajon folytatja-e Ferenc pápa nyitott és társadalmilag érzékeny vonalát, vagy inkább a hagyományosabb irányba mozdítja el az Egyházat.
Szerző: Somogyi Adorján & MIF
2025. április 21.